Eesti väitlusseltsi keskkooliturniiride esimene etapp

2. detsembril suundus Põlva Gümnaasiumi esimene, päris oma väitlustiim Tallinna lähedale Kiili, kus toimus Eesti väitlusseltsi keskkooliturniiride esimene etapp. Turniir kestis kaks päeva. Olime seekord väljas kooseisus: Maris Neeno, Kristin Pintson ja Lota Vana.

Arvestades, et me ei läinud sinna tulemust tegema vaid hoopis uut laadi kogemust saama läks meil väga hästi. Viiest väitlusest õnnestus meil võita kolm. Kuid võitude arv polegi ehk nii tähtis eriti tuua välja muud aspektid. Iga väitluse lõpuks saime lisaks tulemustele ja individuaalset tagasisidet. Tänu sellele suutsime turniiri lõpuks juba vägagi arvestatavate kõnedega kohtunike ette minna. See tähendab seda, et suutsime kohtunikelt saadud konstruktiivse kriitika enda jaoks ära kasutada ja sellest õppida. Kõige huvitavam oli ehk see, et tänu väitlusele õpib inimene ennast palju paremini tundma. Me õppisime toime tulema olukordades, milleks pole ette valmistunud, meeskonnatööd, konspekteerimist, teemade arusaadavaks tegemist teistele ja mis kõige tähtsam, me õppisime end analüüsima.

Kõik need oskused on vajalikud nii väitluses, aga ka elus üleüldiselt. Iga väitlus võis võtta ootamatu pöörde, sest ei või iial teada, kuidas vastasmeeskond on teemat enda jaoks tõlgendanud. Kuid nii enda kui ka näiteks pikema staažiga väitlejate arvates olime me algajate kohta vägagi head. Muidugi oli kasu ka eeltööst, mida pingsalt koos teiste meie kooli õpilastega nädal aega tegime. Sest väitlus pole lihtsalt sõnade loopimine vaid argumenteeritud vaidlus, kus tegelikult kaotajaid ei ole, sest iga tehtud viga annab tulevikus vältida. Kuid iga tiimi taga peab olema hea juhendaja, keda õpetaja Merle Pintson ka vaieldamatult on. Tänu tema initsiatiivile meil selline võimalus üldse oli ning hetkel plaanime minna juba uuele turniirile. 

Muljeid vahendas Lota Vana (B-klass)

Foto: Merle Pintson