sTARTUp Day 2019 Põlva Gümnaasiumi õpilaste silmade läbi

Meie kooli õpilased osalesid sTARTUp Day 2019 konverentsil. Õpilaste muljeid toimunust vahendab Uku Sõrmus.

sTARTUp Day on Tartus aset leidev rahvusvaheline sündmus, mis ühendab endas üle 100 maailmaklassi esineja ja 4000 osaleja, et arutleda ettevõtluse, innovatsiooni ja uue tehnoloogia üle, jagada start-up'ide edulugusid, valusid ja õppetunde. See sai alguse kõigest mõni aasta tagasi, 2016. aastal, väikesest ideest ühendada erinevad ettevõtlus-teemalised üritused Tartus, kuid kasvas välja Baltikumi suurimaks seesuguseks festivaliks. Selle festivali teisel, neljapäevasel päeval, külastasid sTARTUp Day'd ka Põlva Gümnaasiumi õpilased.

Meie päev algas hommikuse bussisõiduga Põlvast ja kulges valutult Tartusse, TÜ Spordihoone ette. Esimene kentsakas vahejuhtum oli päris kiire tulema: nii meie kooli õpilane Kristo kui ka ettevõtlusõpetaja Kaia olid samasuguste nimesiltidega - puha selgelt näha, et mõlemale sildile on trükitud ritta "Kaia Tamm"! Seda äpardust polnud võimalik ka kohapeal ära muuta ja Kristo sai vist nii mõneltki turvamehelt kahtlustava pilgu, aga see selleks…

Üldiselt võime kohapealse festivali korralduse jagada neljaks: pealava, kõrvallava, pitchimise ala ja demo ala (ehk erinevate ettevõtete ja asutuste väljapanekud). Tegelikult lisandus juurde veel matchmaking area ehk otsesõnu kosjasobitamine, kus inimesed saavad otsida potentsiaalseid (äri)partnereid ja kontakte, kuid minu teada kellelgi meist sinna asja polnud.

Õpilastele jäid meelde näiteks eredad hetked pitchimise alalt, kus erinevad start-up'id kaitsesid lühikese aja jooksul oma ideid ja pidid veel lühema aja jooksul vastama kohtunike küsimustele. Kujutan ette, et on päris raske säilitada külma närvi, kui sul on ülivinge tulevikuidee (ja nagu neist paljud ka olid - täiesti uskumatu, mida inimesed välja mõtlevad!), kuid kullipilguga on jälgimas sind kohtunikeparv, kes on näljased sulle küsimusi esitama. Järgmised kolm minutit pluss kuuskümmend sekundit võivad otsustada su saatuse: kas sa saad rahastust (ja mitte väikestes summades), tasuta edasi mõnele veel suursugusemale üritusele (näiteks Arctic15), mis aitab leida potentsiaalseid kontake, meeskonnaliikmeid ja investoreid… või mitte. Leidus erinevaid nii tark- kui riistvaralisi lahendusi, tehisintellekti ja masinõppega tegelevaid start-up'e, vetikatest punast värvi tootev firma. Silma jäi isegi üks meie kooli õpilasfirma Imelõõriga vägagi sarnane ettevõtmine.

Mulle isiklikult süübis positiivselt mällu kõrvallaval esinenud esineja Patrick Mork, kes rääkis, kuidas kasutada lugude jõudu, et tuua isegi väiksema eelarvega turule selliseid brände nagu Google Play ja Pepsi Max. Seda kõike läbi oma isikliku loo jutustamise ja näidete.

Hakkasime kella kolmest tagasi Põlva poole veerema. See lühike, kuid sisurohke päev sütitas kindlasti paljudes ettevõtluspisiku ja miks ka mitte, andis mõne hea idee, mida tulevikus ise ära teha. Jääme juba pikisilmi ootama järgmist aastat, järgmisi start-up'e ka Põlva Gümnaasiumi noorte poolt ning sTARTUp Day'd 2020!